• Grete Sutrop

Tähelepanu, asjadevabadus, inspikas ja CSI Minimalistid

Updated: Nov 17, 2020

Sel väga huvitaval sügisel, mis nagu kohe lükkab meid üle ääre iseennast avastama, olen kukkunud tagasi sellele iseenda teele, mis tuletab meelde, et ma tegelikult kogu hingest soovin elada kuidagi võimalikult väikese jalajäljega (nii palju, kui see on võimalik, arvestades, et ma ei ela üksi) ja (asjade)vabalt ja voolates ja naiselikult (mis on samaaegselt õrnus ja tugevus) ja vägivallavabalt ja südamest. Mitte et ma poleks seda kogu aeg soovinud (ja mõõdukalt ka praktikasse rakendanud), aga ikka on vahel keeruline end lainel hoida, kui tähelepanu liigub mujale ja kui kuidagi kambalisi ka ei ole teele sattunud. Või noh, on, aga ju siis pole see teemana olnud piisavalt fookuses. Ja see on okei, sest niikuinii on kõik õigel ajal fookuses. Ja nüüd on jälle minimalismi kord. Ja keskkonna ja hoolimise ja väikese ekstraenergia sellele kõigele suunamise aeg.


Ja kuna see niimoodi siin üles tuli, siis tuli ka kohe selline tunne, et selleks tarbeks võiks olla üks inspikagrupp! Ja nii sündis Facebooki-grupp CSI Minimalistid, milles esimeseks suuremaks teemaks on jõulud. Ehk et esimeseks ühiseks väljakutseks on jõulude pidamine võimalikult minimalistlikes vaibides - see hõlmab kingitusi, toitu ja muud jõuluvärki. Grupp on puhas inspika ammutamise ja jagamise koht - et me tunneks just seda õlatunnet ja seda, et on olemas koht ja inimesed, kes on samal lainel. No see on vähemalt mu unistus. Ehk et me ei riidle, kui kõik ei tule ideaalselt välja, vaid tunnustame ka pisikesi samme ja lihtsalt jagame teekonda ja inspikat. Ja õpime koos. Üksteiselt ja mujalt.

Grupi kirjeldus on selline:

"Minimalismi- ja keskkonnasõprade virtuaalne kogu(ne)mis- ja inspikajagamiskoht.

Vähem tarbimist ja asjadekuhjamist ning rohkem vabadust, aega ja ruumi!

CSI ehk kuriteopaigauurijad kõlab võibolla dramaatiliselt, aga samas toredasti ja tabavalt ka ju - natuke nagu uurime, kus oleme tarbijatena veits keskkonnakriminaalselt käitunud ja püüame leida paremaid viise, et tulevikus selliseid asju ennetada. Korrektsioon, reflektsioon, innovatsioon ja inspiratsioon! Halleluuja!"


Ja selle link on siin.Pildil segaduses lapsed - ilmestamaks, mis vaibid siin olema saavad, kui lapsed minimalistlike jõulude plaanist kuulevad. (Foto: Helen Tulp)


Mina võtsin nädalavahetusel minimalismi väga tõsiselt just ajakasutuse kohapealt (see ju on vist ka minimalism ju?) ja kulgesin pere ja laste ja iseenda rütme arvestades - ei võtnud vahele tööasju ja lubasin endale, et ei pea kõikidele kirjadele kohe vastama, isegi kui tegelikult tahaks. Olime sellises mõnusas peremullis ja kuidagi isekulgemisevaibis ja see oli tõeliselt laadiv! Panin tähele, et ma lasen oma tähelepanul igapäevaselt liiga kergekäeliselt igasugustele asjadele libiseda. Ehk et kõik need asjad on lahedad (noh, enamik neist ikka ju), aga jube väsitav on, kui aju peab muudkui teemat vahetama ja pidevalt ümberhäälestuma. Millel ma ise ju luban juhtuda. Ehk et tegelt võib vabalt mitte kogu aeg telefoni kontrollida, kas mõni uus teade tulnud on (millest paljud on tegelikult täiesti ebaolulised. Ja ma ei pea siinkohal silmas teie sõnumeid, mu armsad ja kallid naised, eksole!). Võtsin küll märguannete helid maha, aga vaadates näen ikka, et midagi uut on saabunud. Nii et tegelen sellega, et luua päevas eraldi ajavahemikud sõnumitele vastamiseks ja muul ajal püüan rohkem hetkel käsilolevatele tegemistele keskenduda.


Viimase aja head praktikad on olnud just see märguannete teavitushelide mahavõtmine ja siis igasugustest gruppidest ja meililistidest väljaastumine, mida ma tegelikult ei loe ega kasutada ja mis pigem kuidagi võtavad tähelepanu. Ja see on nii vabastav olnud! Ma reaalselt tunnen, et see digielu korrastamine on olnud nii puhastav. Nagu kodu koristamine. Ehk et arvuti sisu korrastamine on ka üks teema, millega jõudumööda tegelen. Pildikaustad ja appi.. Ma olen selline suur koguja, nii et mul on paras segadus siin.


Armas Egelt jagas minuga 2019. aasta Ööülikooli loengut "Elu nutimaailmaga", milles Liivika Simmul mõtiskleb just tähelepanu ja ekraanide ja siseelu ja inimeseksolemise teemadel. Sisaldab põnevaid viiteid arengupsühholoogiale ja on üldse väga mõnus ja mõtlemapanev kuulamine.


Ja ühe hea uue praktika võtsin veel kasutusele - kui ma näen kuskil mingit segadusenurka või miskit silmahäirivat siin kodus, siis ma pühendan sellele kasvõi 10 minutit, aga püüan kohe oma panuse anda, et seda vähendada. Kasvõi sokkhaaval korrastan pesuruumi. Ehk et leian midagi, mida saan KOHE teha, et see väheneks. Ja võib olla iga päev lähen sellest nurgast mööda ja viin ühe asja oma kohale tagasi. See on nii väike ja lihtne mõte, aga minu puhul töötab nii hästi. See kuidagi võtab seda pinget ka maha, et appi, igal pool on segadus, ja annab lootust, et ma jooksvalt natukesehaaval tegelen. Sahtelhaaval või sokkhaaval.


Ööülikooli loengust võtan kaasa palju mõtteid ja lõpuks selle tarkuse, mis minu jaoks kõlama jäi ja hetkel kõnetab ja haakub täiega minimalismi teemaga: inimese vaba tahe saab triumfeerida siis, kui ta oskab kõigepealt öelda "ei". "Ei" asjadele/suhetele/kohustustele, mis tegelikult ei ole meie südamega kooskõlas, meie energiatasemega kooskõlas, meie olemusega ja võimalustega kooskõlas ja mis pigem lõhuvad kui ehitavad. Huuhh!


Liivika Simmul ütles saates ka, et parem targutada ja taluda seda targutajatunnet kui vait olla ja jätta rääkimata asjad, mis võiks olla abiks. Eimeen, Liivika! See kohe julgustas mind igast asju postitama ja no tegelt ma ju ei tagruta, ma omaarust pigem avan diskussiooni Sest tegelt me saame üksteisele siin kõik täiega toeks ja inspikaks olla ju! Minimalismi-inspikaring!

Nii ootan teie jagamisi ka - seoses tähelepanu hajumise ja minimalismiharjumuste kohta ja ekraani- ja harjumusteteemadel ja üldse! Kui on mõni hea loeng, raamat, podcast, siis väga ootame soovitusi, onju! Laenasin raamatukogust raamatu "Ekraaniaju", mis tõotab ka olla midagi toetavat selles valdkonnas.


Pildil eilne ekraanivaba häng Rohuneemes (kusjuures minimalismiga ei sobi eriti kokku, aga mul on umbes sada sellist pilti iga aasta - joped ja mütsid on samad, näod ka väga ei muutu selle ajaga - nii igav ju :D). Arengukoht: leian asenduse fooliumile võileivaümbrisena Juba tegelt leidsin ka, aga pole veel soetanud. Vahariie - kas on hea?0 comments