• Grete Sutrop

Kuidas õigesti haige olla ja ülevaade turgutusvahenditest

Väga inspireeriv pealkiri, onju! Ma sain ka nüüd teada, kuidas haige olla tuleb – peamiselt tähendab see seda, et mida vähem sel ajal puhata, seda väiksem tõenäosus on, et viirus ise ära läheb. Who knew! Aga noh, sellegipoolest tundub, et tänavuse viiruse puhul ei piisa ka ainult niisama lebotamisest. Või siis ma ise lasin selle akna hoobiga kinni, mil ma oleksin ainult tühipalja puhkamisega sellest kõigest üle saanud.Igatahes, see kõik algas sellest, et mees tuli ühel õhtul koos viirusega koju, siis otsustas seda proovida üks laps, siis teine. Siis oli selline põetamiseaeg, mil turgutasime siin üht ja teist, magasime öösiti ja ei maganud ja noh, nagu ikka, kui keegi haige on. Tundub, et minu keha andis endast parima, aga ühel hetkel enam ei jaksanud ja noh, vandus alla. Ja siis, siis jäi kolmas laps ka haigeks ja siis nii ta läks – kus sa siis puhkad, eks. Siis sa ravid ja puhkad ja toetad ja toimetad. Ja ühe käega teed tööasju. Aga siis tuleb selline punkt, kus võiks otsustada, et ma võtan aja maha ja ütlen end lihtsalt kõikidest kohustustest lahti, et terveks saada (et ennetada seda, et hiljem tuleb end mingi kaks nädalat järjest kohustustest lahti öelda). Seda mina ei oska. No ja siis ma ei saanudki käigupealt terveks nagu ma vist arvasin, et hakkab juhtuma. Kuni siis lõpuks otsustas tervis mulle selle lõplikult selgeks teha ja ma pidin kõik plaanid tühistama, mis on minu jaoks tohutu piin. Sest ma ei taha ju kedagi alt vedada ja ma tahan ju kõigega korraga hakkama saada ja kõike hallata kõikide kätega. Sellise õppetunni sain. Et ennast tuleb poputada. Ja abi tuleb küsida. Ja kõike ei pea alati jõudma, et mingitele (ikka endagenereeritud) ootustele vastata.


Kui ma vahepeal ekslikult arvasin, et olen terveks saanud. Tegelt ei olnud.


Hästi sümboolne, see enesepoputamise õppetund, sest veebruaris me ju tegime sellise grupi, mille nimi on enesepoputamise-veebruar, kus jagame, kuidas me iga päev endale mõne poputamisehetke võtame. See on ikka päris hästi toetanud siin seda kõike – just see, et vahel ongi väike hetk teetassiga või väike uinak see kõige vajalikum ja olulisem poputamiseviis. Ja kui seda igapäevaselt märgata, siis see kannab eriti hästi sellest viirusekräpist läbi. Ja noh, teiste samal lainel jagamine on veel suuremaks rõõmuks Aitäh teile! Tõeliselt tore on!


Minu viimaste nädalate vaade (kui on ilus ilm siin)


Ma siis õppisin (ja ma pean ütlema, et jällllllee), et ikkagi kõige aluseks on see, et mina ise olen igas võtmes terve ja et see oleks selline järjepidev või kandev väärtus. Ja kuigi jaanuar oli eriti äge ja väekas ja ma olin eriti heas kohas kuidagi oma jooga ja ujumise ja elustiili ja rütmide ja kõigega, siis ilmselt oli seekord ennetuse asemel seda next levelit vaja, et ma saaksin aru, kuidas end välja vedada ja keha kuulama sundida siis, kui juba on jamaks läinud ja keha kisendab mulle oma vajadusi selgelt ja kõvasti. Vist sain aru. Hetkel saan sellest aru veel teki all teetass kaisus.


Aga ma mõtlesin, et ma panen niimoodi kirja kõik vägevad asjad, mida ma teinud olen, et enda keha toetada, sest fakt on see, et kõik sellised praktilised teadmised lähevad suhteliselt ruttu meelest ära, kui neid mõnda aega vaja ei lähe. Hea siis tulevikus ka vaatama tulla, kui häda käes. Ja äkki on teil ka abi ja saate veel omaltpoolt igast ägedat loodusvärki soovitada!


1. Võtan abiks Terje Tähe raamatu „Pereema raviraamat“, mis on lihtsalt pungil kõikvõimalikke vanaemadetarkuseid ja sekka ka uue aja emade tarkuseid – sibulad, küüslaugud, eeterlikud õlid, tervise toetamise üldpõhimõtted ja kõikvõimalik mõtlemapanev ja elustiili puudutav ka. Väga-väga kasulik raamat.

2. Oil-pulling hommikul, mille kohta saad lugeda Tervise Juures blogist siit

3. Joodav-kuum vesi (vahel sidruniga)

4. Värskeltpressitud sellerimahl hommikuti

5. Rohke c-vitamiin – seda nii värskeltpressitud apelsini-sidruni-ingveri ja vahel ka granaatõunaga mahlaga kui Solgari 1000mg C-vitamiini lisandina. Külmutatud marjad- mustsõstrad-vaarikad-astelpajud.

6. Solgari B-vitamiini kompleksvariant C-vitamiiniga

7. Chaga Health Immuno eliksiir

8. Sipelgapuukoorekapslid

9. Doterra eeterlikud õlid igas võtmes

10. Sinepijalavann

11. Lahtilõigatud sibulad ja küüslaugud kapiservadel ja voodi ääres ja kõrvakompressina ja sokkides ja igal pool.

12. Merevesi ninapuhastuseks – ehk siis suurema jama korral loputamine ja muidu nohu korral pihustamine.

13. Küüslaugu-avokaadoleivad Muhu leivaga (sest ma olen seda väärt!)

14. Ingveri-kurkumitee (potis keedetud)

15. Ei piimatoodetele ja nisutoodetele ja valgele suhkrule

16. Kergestiseeditav taimetoit

17. Tohututes kogustes teed ja muud jooki – kogu aeg! Sidrunivett, teed, mahla ja smuutit ja kõike.

18. Ööseks Biolatte piimhappebakterikapslid

19. Palju und! (ideaalis, sest ma olen vahepeal patustanud ja siis kohe ka aru saanud, miks see punkt oluline on – keha tahab uneajal rahulikult tasakaalustuda ju)


Võibolla see nimekiri täieneb, aga praegu on see selline. Päris korralik, onju. Järjepidevus, nagu igal elualal, on ka siin oluline. Muidugi ei pea kõike ja korraga tegema nagu mina. Aga kuna minu puhul on see kõik liiga kaugele läinud ka ma lihtsalt ei jaksa enam haige olla ja teen igaks juhuks kõike. Äkki midagi toimib!


Kampsun on soe, pane kampsun selga - MC Kampsun. Kuula siit. Tervitan Liinat! :D

0 comments